در ادامه آیین‌نامه درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی توسط سازمان سینمایی ؛

اجرای درجه‌بندی سنی روی بلیت سینماهای کشور

سخنگوی شورای صنفی نمایش خبر از ثبت درجه‌بندی سنی اکران‌های سینمایی روی بلیت فیلم‌ها خبر داد.

ارسال در سه شنبه 24 اردیبهشت ساعت 12:38 روزبه بهروزی

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفتگو با خبرنگاران گفت: در ادامه جلسه‌ای که چند روز پیش برای ثبت قرارداد اکران فیلم سینمایی قرارداد فیلم سینمایی «نیوکاسل» ساخته حسن قصابیان بعد از «سامورایی در برلین» به کارگردانی مهدی نادری به سرگروهی باغ کتاب و یک فیلم دیگر برگزارشده بود، مقرر شد درجه‌بندی سنی هر فیلم روی بلیت سینما همان‌طور که در پروانه نمایش درج‌شده، ثبت شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه، مالیات بر ارزش‌افزوده و بهای بلیت سینماها به‌صورت مشترک از مخاطب منظور می‌شد، افزود: با حضور نماینده سینماتیکت جلسه داشتیم و قرار شد بهای هر قطعه بلیت و مالیات بر ارزش‌افزوده به‌صورت تفکیک‌شده در سیستم درج و به مخاطب اطلاع داده شود.

درجه‌بندی سنی فیلم و تئاتر در کشورهای مختلف انجام می‌شود و قوانین مختلفی برای تفکیک فیلم‌های مناسب کودکان از سایر فیلم‌ها وضع می‌شود. برای اولین بار انجمن «MPAA» در آمریکا در راستای درجه‌بندی و تفکیک رده‌های سنی یکسری قوانینی را برای فیلم و تئاتر و تلویزیون در سال 1968 منتشر کرد و سپس آن را به‌صورت بخش‌نامه به تمام شرکت‌های فیلم‌سازی فرستاد.

در ایران نیز با انتشار دستورالعملی درجه‌بندی سنی فیلم‌ها، اجرایی شد و به دنبال آن ابهامات بسیاری درباره این دستورالعمل به وجود آمد. به‌طوری که خبرگزاری تسنیم با شماره خبر 2008989 نوشت در پی این اقدام عده‌ای معتقدند این دستورالعمل نباید اجباری شود، برخی هم درجه‌بندی سنی را دلیل کنجکاوی بیشتر مخاطب برای تماشا فیلم و فروش بیشتر این نوع فیلم‌ها می‌دانند.

بر اساس آیین‌نامه جدید درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی توسط سازمان سینمایی جمهوری اسلامی ایران این درجه‌بندی شامل چهار گروه است.

گروه۹+ : این فیلم دارای الفاظ یا صحنه های نامناسب برای کودکان است و تماشای آن برای کودکان زیر ۹ سال توصیه نمی شود.

گروه ۱۲+ : این فیلم دارای صحنه های نسبتا خشونت آمیز یا دلهره آور یا استعمال دخانیات و یا الفاظ نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۲ سال توصیه نمیشود.

گروه ۱۵+ : این فیلم دارای صحنه های خشونت آمیز، ترسناک یا استعمال مواد مخدریاروابط خلاف عرف جامعه و یا زبان تند و نامناسب است وتماشای آنبرای افراد زیر ۱۵ سال توصیه نمی شود.

گروه ۱۸+ : این فیلم دارای صحنه های افراطی از خشونت یا صحنه های استعمال مواد مخدر یا صحنه هایی تداعی کننده روابط زناشویی و یا الفاط و حرکات نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.

لینک کوتاه :